Wiadomości

  • 27 grudnia 2020
  • wyświetleń: 5478

"Żółć" - Łukasz Gamrot z Pszczyny wydał komiks poetycki

13 grudnia ukazała się "Żółć". To pierwszy w Polsce debiut poetycki w formie komiksu literackiego autorstwa Łukasza Gamrota pochodzącego z Pszczyny. Jak mówi, debiutując jako poeta, wybrał formułę komiksu, by trafić do szerszego grona odbiorców i "odczarować" ciężar gatunkowy poezji.

żółć, komiks, Łukasz Gamrot
Żółć - debiut poetycki Łukasza Gamrota w formie komiksu · fot. materiały prasowe


Łukasz Gamrot jest prawnikiem, pisarzem, poetą, dziennikarzem i marketingowcem. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów literackich i dziennikarskich.

Jak czytamy w opisie wydawcy, komiks poetycki "Żółć" to celna i gorzka próba przenicowania rzeczywistości, która dotyczy przede wszystkim młodych ludzi: ich strachu, namiętności i szaleństwa. Nowatorska forma komiksu, w którą zostały ubrane te teksty "odczarowuje" ciężar gatunkowy poezji, podkreślając ich odważny, ale intymny charakter.

- Pomysł na komiks zrodził się w mojej głowie w momencie, w którym zdałem sobie sprawę, że absolutnie nikt w tym kraju nie czyta poezji. Trudno się dziwić, w końcu ci wszyscy poeci piszą w taki sposób, że nawet przy najlepszych chęciach nie jesteśmy w stanie zrozumieć o co im chodziło. I to był mój punkt wyjścia. Po zerknięciu z dystansem na swoją bazgraninę prognozowałem podobny problem, a jak już poświęca się dużą część życia na napisanie książki, to pałasz jednak cichą nadzieją, że przeczyta ją ktoś więcej niż mama, babcia i byłe dziewczyny, które będą odnajdywać w tych tekstach dawno pogrzebaną miłość. Dlatego podjąłem karkołomną próbę zilustrowania o co mi chodziło. - mówi Łukasz Gamrot.

Ilustracje do wydawnictwa wykonał Artur Denys.

- Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: najlepsi polscy ilustratorzy i tak trafiłem na Artura Denysa. Wystarczyło go tylko przekonać, że pieniądz to wyłącznie element społecznej opresji i ważniejsza jest praca dla idei. W taki właśnie sposób rozpoczęła się moja przygoda z komiksem. Z dość prostackiego pomysłu na dotarcie do większej ilości czytelników zrodziła się niezwykła podróż po zakamarkach wyobraźni ilustratora, inspirowana moim chorym sposobem definiowania rzeczywistości - mówi autor o pracy nad publikacją.

- Wpisywaliśmy każdy wiersz w ilustrację i podziała się magia. Wszyscy ludzie z tak zwanej branży literackiej, jak brzydko by to nie brzmiało, mi to oczywiście odradzali. Utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu, że mam rację. Jako pierwszy w Polsce stworzyłem komiks poetycki, w którym każdy wiersz został zilustrowany i wpisany fragment, po fragmencie w konwencję komiksową. Dzięki temu czytelnik ma niepowtarzalną okazję wyruszyć w podróż w głąb siebie, podążając tropami, które jak sidła, zostały zastawione na czytelnika w tekście i obrazie. Mam nadzieję, że to faktycznie zmieni całkowicie sposób odbioru tekstu literackiego, tekstu poetyckiego, bo w końcu możemy zobaczyć tekst, a nierzadko go i poczuć głęboko w żołądku - dodaje Ł. Gamrot.

Jak możemy przeczytać w opisie wydawnictwa, "Żółć" wypełniają doświadczenia pokolenia lat dziewięćdziesiątych: rozliczane latami traumy dzieciństwa i lęki okresu dojrzewania, sny o ucieczce za granicę i kolejne małe śmierci w Polsce, raz za razem pękające serce.

Na pytanie czy publikacja jest zapisem pokoleniowych doświadczeń, pan Łukasz odpowiada:

- To już chyba nie mnie oceniać. Oczywiście jak każdy pisarz marzę czasami wieczorami, że poderwałem tłum, który przemierza rubieże Polski i skandując moje wiersze, niszczy pomniki i grabi cmentarze. Jednak jestem również realistą i wiem, że poderwać to ja mogę co najwyżej ekspedientkę w Żabce i to pewnie nieskutecznie. Dlatego mam jedynie cichą nadzieję, że moi rówieśnicy odnajdą w tych wierszach dokładnie ten sam strach, który czuję ja - myśląc o rzeczywistości, w której żyjemy i o sensowności występowania na Ziemi gatunku jakimi są ludzie. Sporo tych doświadczeń opartych jest na wchodzeniu w świat dorosłości, na dojrzewaniu i ścieraniu się z Polską jako miejscem naszego zesłania. Ale nie bądźmy pesymistami. Wszyscy umrzemy, ale zróbmy to chociaż spektakularnie.

Komiks można zakupić na stronie internetowej https://thegamrot.pl/.

O autorze




Łukasz Gamrot jest laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów literackich w tym. im. Rafała Wojaczka, im. Jana Kulki, im. K.C. Norwida, Nadchodzące Pokolenie. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Laureat nagrody dla najlepszego dziennikarza im. Marka Kasza oraz nagrody Organizatora 49. Festiwalu Fama.

Publikował w czasopismach: "Dziennik Zachodni", "Gazeta Wyborcza" "Tygiel Kultury", "Ex Libris 43bis", "Akant, "Odra", "Instynkt", "Neurokultura" i na antenie radia Katowice oraz Egida, gdzie prowadził autorską audycję pt. "Folwark Zwierzęcy".

Łukasz Gamrot
Łukasz Gamrot · fot. archiwum prywatne


Jest organizatorem i popularyzatorem slamów poetyckich: Slam na T. Rawie, Katotoka Slam i pierwszych Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu. W 2019 roku został polskim gospodarzem włoskiego programu telewizyjnego: "Eurogames", który był emitowany we Włoszech (oglądalność 3 mln/odc.), Grecji i Hiszpanii. Zawodowo prowadzi agencję marketingową i start-up technologiczny.

W styczniu Łukasz Gamrot ruszy ze swoim autorskim talk show na platformie YouTube. Jak zapowiada, gośćmi będą m.in. Michał Kempa, Bartosz Gajda, Mirosław Nainert, zespół Frele i wiele innych znanych postaci.

ar / pless.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.