pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 3 września 2019
  • 10 września 2019
  • wyświetleń: 7496

[ZDJĘCIA] Seniorzy podczas wykładu poznali sposoby na długie życie

9 września w starostwie powiatowym odbył się pierwszy wykład z cyklu "Dobra starość, długie życie!".

Pierwszy wykład z cyklu "Dobra starość, długie życie!" - 9.09.2019 · fot. Powiat


Poniedziałkowy wykład zgromadził w sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa kilkudziesięciu seniorów, których przywitała starosta pszczyńska, Barbara Bandoła. - Bardzo się cieszę, że rozpoczynamy cykl spotkań skierowany do osób starszych, ich opiekunów i lekarzy. Nasze życie przebiega bardzo szybko, każdy z nas chce być przygotowany na dobrą starość, na to żeby długo i dobrze wykorzystać nasze życie - mówiła.

Pierwszy z wykładów adresowany był do seniorów, którzy mogli się dowiedzieć, jak postępować, żeby zmniejszyć ryzyko bycia osobą niesprawną. - Co zrobić, żeby dobrze się zestarzeć? Większość ludzi nie umiera na starość. Starość nie jest chorobą. Zwykle ludzie umierają na choroby związane z miażdżycą i nowotworami. Tylko nieliczna grupa osób umiera jako osoby 120-letnie. Natomiast to zjawisko będzie się zmieniało w czasie, ponieważ już teraz wiemy, że dzieci, które obecnie się rodzą, będą średnio żyły 95 lat. Z związku z tym należy się nastawić, że starość jest najdłuższym okresem życia człowieka, dlatego musimy go wykorzystać najlepiej, jak potrafimy - mówiła dr n. med. Agnieszka Jabłeka, specjalista geriatrii i chorób wewnętrznych.

Pierwszy wykład z cyklu "Dobra starość, długie życie!" - 9.09.2019
Pierwszy wykład z cyklu "Dobra starość, długie życie!" - 9.09.2019 · fot. Powiat


Zwróciła uwagę, że 70% wszystkich chorób, które dotyczą osób w starszym wieku, da się leczyć. Można im także skutecznie zapobiegać. - Jeżeli chcemy dożyć 90, czy nawet 100 lat, możemy każdego dnia pracować na to, żeby te schorzenia, które dotyczą całej populacji, nie występowały. Zarówno procesowi starzenia, nowotworom, chorobom związanym z nieprawidłową funkcją układu krążenia można zapobiegać na trzy sposoby - stosując właściwą dietę, właściwą aktywność fizyczną i rezygnując z używek - podkreślała.

Podała też zatrważające dane potwierdzające, że bardzo dużo osób w starszym wieku jest niesprawnych ruchowo. W Polsce połowa 70-latków i 70% 80-latków to osoby, które nie mogą same wyjść z domu. - Najważniejsza jest aktywność fizyczna, ale podejmowana w sposób mądry. Ruch może naprawić naczynia krwionośne, serce, mózg, ale pod warunkiem, że odpowiednio go dawkujemy. Spacery szybkim krokiem, z kijkami, jazda rowerem, pływanie czy gry zespołowe mogą być dobrą formą aktywności dla osób starszych. Do tego dieta bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, nieprzetworzone, przygotowane w domu - mówiła dr Jabłeka i zachęcała także do regularnego wykonywała badań profilaktycznych, bo wtedy można uchwycić chorobę, kiedy jest ona całkowicie uleczalna. - Najważniejsze jest nasze nastawienie. Starość wcale nie jest taka najgorsza. Trzeba sobie stawiać cele, bo celem każdego 70- czy 80-latka nie jest zestarzeć się i umrzeć. Trzeba wychodzić z domu, nauczyć się czegoś nowego, spotkać z ludźmi - mówiła.

Kolejna prelekcja pt. "Pacjent geriatryczny w praktyce lekarskiej POZ" odbędzie się 21 października i będzie skierowana głównie do lekarzy POZ i personelu medycznego pracującego z osobami w podeszłym wieku. Z kolei 4 listopada wykład pt. "Organizacja opieki nad schorowanym seniorem w domu. Praktyczne wskazówki na co dzień" adresowany będzie do seniorów, opiekunów osób starszych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką dobrego i godnego starzenia.

Prelekcje odbywają się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie, ul. 3 Maja 10, I piętro, pok. 44. Początek o godz. 15.00. Spotkania mają charakter otwarty, udział jest bezpłatny. Program pod patronatem starosty Barbary Bandoły, został w całości sfinansowany z budżetu powiatu.

plakat seniorzy

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Moduł komentarzy chwilowo niedostępny. Pracujemy nad jego przywróceniem. Przepraszamy za niedogodności.